film_1
film_2
film_3
film_4
film_5
Aktualizováno: 26. 11. 2023 
 
 
TOPlist  

DE  EN  PL

Ukončení podpory Adobe Flash Player k 31. 12. 2020
  V dřevních dobách Internetu s nástupem webových prezentací byl Flash zajímavou novinkou umožňující na webových stránkách spouštění animací, videí či jiných webových prezentací. Stačilo na webovou stránku umístit .swf (ShockWave Flash) nebo .flv (Flash Video) soubor a přehrání obsahu zajistil Flash Player.

  S oblíbeností Flash Playeru se projevily i jeho stinné stránky. Často čelil napadání hackerů za účelem propašovat a spustit na webových stránkách, které jej používaly, nežádoucí škodlivý kód. Na zjištěné chyby následně reagoval Adobe vydáním bezpečnostních záplat a tak stále dokola. Internetoví giganti tento problém s bezpečnostní vyřešili elegantně přechodem na HTML5, např. YouTube již před několika lety přepracoval technologii na svých stránkách a zbavil se Flash Playeru. Adobe v červenci 2017 ohlásil, že s Flash Playerem do budoucna nepočítá. Definitivní datum ukončení Flash Playeru byl stanoven na 31. prosince 2020.

  Zdá se, že ukončení Flash Playeru nebude mít velký dopad na provoz webových aplikací. V současnosti jej využívá jen kolem 3% webových serverů. Internetové prohlížeče se již nějakou dobu brání použití pluginu Flash, ve výchozím stavu je prohlížeči vypnutý a v případě jeho volání je uživatel vyzván k jeho povolení. Alternativami místo Flash Playeru jsou pro programátory webových aplikací v prohlížečích dostupné nové standardy např. HTML5, WebGL a WebAssembly.

  Do konce roku 2020 bude nadále společnost Adobe udržovat podporu Flash Playeru vydáváním bezpečnostních záplat. Po ukončení podpory Flash Playeru jej nebude možné nadále stáhnout ze stránek Adobe, nebudou vydávány aktualizace zabezpečení a bude blokováno spuštění Flash Playeru za účelem přehrání multimediálního obsahu. Tvůrci operačních systémů a prohlížečů oznámili odstranění Flash Playeru v nejbližších pravidelných vydáních aktualizací.

  Na těchto stránkách byl pro přímé přehrávání .flv video obsahu v reportážích použit LongTail Video FLV Playeru. Od roku 2017 s ohlášeným odklonem Adobe od Flash Playeru byl nově video obsah exportován také ve formátech .mp4 a .WebM. Reportáže publikované v průběhu roku 2020 už video obsah .flv vůbec neobsahují. Do termínu 31. prosince 2020 bude nutné u dříve publikovaných reportáží pouze odstranit zbytečné video soubory .flv. Přesto u zejména nejstarších reportáží, kde nejsou vždy dostupná sestříhaná data, bude nutné zdrojové video soubory znovu sestříhat a exportovat v obou formátech .mp4 a .WebM.


Další informační zdroje Další informační zdroje


WebArchiv WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu

Licence Licence


Licence Creative Commons

Licence Kontakt


@vlacky.com

Info Info

  • Aktualizováno: 1. listopadu 2020
  • Celkem přečteno: 4875x
  • Naposledy: 28.11.2023

Datové zdroje Datové zdroje


Datový zdroj YouTube
Datový zdroj PeerTube

Ikona webu Ikona webu


ikona webu

Kooperace Kooperace


partnerský web www.TTkatalog.cz partnerský web www.MaléModely.cz

Reportáž Poslední navštívené reportáže